Mezi Ploty & Divadlo Vizita

2. července 2006 v 0:22 | Tonci |  Kultura
S menším zpožděním bych se rád vrátil ke dvěma vydařeným kulturním akcím, kterých jsem se v předminulém měsíci zúčastnil. Jak je u mě už tradicí, do ničeho se mi moc nechce a než se dokopu k činnosti, už je daný téma mírně neaktuální. No ale jelikož tyhle dvě akce opravdu stály za to, musím se o nich zmínit.
Začnu tou první a nepoměrně větší. Tradiční festival Mezi Ploty, pořádaný již 15 let v Bohnické psychiatrické léčebně. Bohužel jsem se z pracovních důvodů mohl zúčastnit jen nedělního dne, ale i tak jsem nelitoval.
Vyrazili jsme s Lenkou jen ve dvou, ačkoliv ještě měla jet Renata, ale rezignovala vzhledem k tomu, jak nehezky vypadalo počasí. My na počasí nedali a jali jsme se vzdorovat větru a vodě Lenčiným legračním deštníkem. Pozoruhodný věci se začaly dít ještě než jsme vůbec vlezli do areálu. Zatímco já poslušně platil za vstupenku, Lence mezitím někdo vrazil do ruky volný vstup na oba dva dny...no není to nefér?! Ale aspoň nás to trochu naladilo :-)
První zastávka se konala u main stage, kde hrála kopřivnická Nierika. Kapelka, která se mi moc líbí, ale kterou už jsem taky dvakrát naživo viděl ( jako předskokany Tatabojs), tudíž jsem o ně zase tak moc velký zájem neměl. Nastal tedy přesun na Oáza Stage, kde se chystali Bratři Orffové. Bohužel, samotný vystoupení bylo přibližně stejně dlouhý jako ladění a navíc jsem jen musel souhlasit s názory kritiků, že tahle výborná poslechovka je mnohem lepší opravdu jen jako poslechovka než jako "live" kapela. Následoval návrat na Main Stage na Horkýže Slíže. Punkrocková klasika ze Slovenska nezklamala. Zklamal pouze Lenčin fakt legrační deštník, který neodolal větříku o rychlosti cca. 25 m/s a všechny jeho dráty se v průběhu deseti vteřin zohybaly naprosto nepřirozeným způsobem - což v důsledku znamenalo naše decentní zmoknutí.
Abychom dali odpočinout našim dolním končetinám, sedli jsme si ke zdejšímu kostelíku a poslouchali opodál hrající Sunshine. Tohle posezení mě sice připravilo o Sto Zvířat, ale to mě zase tolik nemrzelo vzhledem k tomu, kolikrát už jsem měl možnost Zvířata vidět a slyšet. Posez se líbezně protahoval a my ho rámovali patetickými vzpomínkami na časy nepoměrně neklidnější. Zatlačili jsme slzu, povstali a já se s radostí rozběhnul omrknout vystoupení litvínovského písničkáře Xaviera Baumaxy, od něhož jsem do té doby zaslechl asi jen 4 písně, ale každá z nich měla senzační parametry. Xavier nezklamal - přesněji řečeno - mě nadchnul. Skvělá kytara, specifický zpěv, ještě specifičtější texty, vtipné glosy mezi jednotlivými písněmi...prostě divočina :-) Vrátili jsme se na Main Stage, kde dohrávala Fixa, posléze ladili a celý festival zakončovali Wohnouti. Co napsat k Fixe a Wohnoutům? Dvě festivalový klasiky, skvělý jako vždy...
Asi by bylo vhodný celý tohle povídání nějak vkusně zakončit. Takže - Mezi Ploty - kdo jste nebyl, někdy příště tam buďte. Nejenže si poslechnete fajn muziku a možná se mrknete i na nějakou tu divadelní performanci, ale taky přispějete na dobrou věc. Všichni účinkující vystupují zadarmo, což kvituje především bohnický ústav a nám - návštěvníkům - to samozřejmě pramálo vadí :-) V Bohnicích je prima, protože tam jsou stromy, lavičky a zelenající se meze, na kterých lze pohodlně složit svoje tělo a o pohodlí jde nám pohodlným až v první řadě :-)
Takže to byla část A a je čas věnovat se části B - aneb Divadlo Vizita 29.5.06 v klubu Labe v Hořovicích.
Hořovický Labe je moc příjemný místo, kam chodí moc příjemný lidi a kde se konají moc příjemný akce. A když dorazí takový uskupení, jakým je Divadlo Vizita, není moc nad čím váhat.
Poprvý jsem potkal Vizitu na Křivoklátě a tenkrát jsem nevěřil vlastním očím. Neskutečný představení, který rozjel Jaroslav Dušek se svým hereckým partnerem mě tenkrát naprosto odrovnalo a když pak na mě mrknul plakát s inzercí jejich vystoupení v Hořovicích, neváhal jsem ani minutu, pořídil jsem si lístky a rozjel se do Hořovic s velkým očekáváním.
A hned v prvním okamžiku, kdy vstoupil hlavní aktér na pódium, mi bylo nad veškerou pochybnost jasný, že moje očekávání bude naplněno. Těžko popisovat, co se následující dvě hodiny dělo. Kdo neviděl, nepochopí. Můžu snad jen zevrubně popsat, o co se jedná ve vystoupeních tohoto spolku. Jaroslav Dušek spolu se svými kolegy předvádi čistou improvizaci. Žádný scénář, žádná domluva mezi herci...těžko uvěřit, že by něco takového opravdu mohlo přinést aspoň trochu zábavy, ale kdo někdy viděl Vizitu v akci, dá mi za pravdu, že se jejich představením vyrovná málokdo a máloco. Právě kouzlo improvizace, kouzlo okamžiku, kouzlo překvapení, které vyplývá z naprosto absurdního monologu (nebo dialogu) je tím fascinujícím a tolik odzbrojujícím momentem, který dělá z Divadla Vizita něco zcela unikátního. I když se mi do mysli vkrádaly pochyby z opakování tak fantastickýho představení, jaký proběhlo před dvěma lety na Křivoklátě, nakonec se můj názor na tuhle partičku ještě víc vyhranil - samozřejmě pozitivnějším směrem.
Takže závěrem - Divadlo Vizita je mazec a co se kultury týče, snad nejlepší časová a finanční investice...tzn. jakože se na to vyplatí jít :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama